WSPÓŁCZESNE KOBIETY

Niedawno znalazłam zapomniany tekst, w zasadzie dywagacje na temat kobiet i ich zapatrywań. Tekścik jest bardzo ogólny i nie za "głęboki". To jakby malutki wierzchołek, góry lodowej. Po jego przeczytaniu przypomniało mi się uczucie buntu, które niegdyś w sobie nosiłam i w jakiś daleki sposób koresponduje ze zdjęciami jakie postanowiłam stworzyć "w obronie prostoty i niewinności kobiet". Oto tekst:


Bez wątpienia sytuacja kobiet wciąż ulega stopniowej przemianie. Dzięki mediom zagraniczne wzorce docierają bardzo szybko w nasze już nie tak „skromne progi”, a ogólna moda na walkę z tematami tabu sprawia, że dzisiejszy świat wygląda zupełnie inaczej niż ten sprzed stu lat. Kobieta zdecydowanym ruchem zrzuciła fartuch gospodyni i... jest rozdarta między swymi pragnieniami.

Walka o prawa dla kobiet przebiegała bardzo burzliwie. Początkowo nie wróżono ruchom feministycznym powodzenia i jakież wielkie było zdziwienie, gdy okazało się, że świat mężczyzn po raz wtóry się myli. Wolność wywalczona przez feministki pozwoliła spełnić się zawodowo kobietom, nakładając im nowe obowiązki jednocześnie nie uwalniając od starych. I tak kobieta oprócz gotowania, sprzątania, wychowywania dzieci, musiała odważnie stanąć do boju o pracę.
Dziś sytuacja polskich kobiet staje się dużo bardziej złożona. Przede wszystkim wzorce czerpane z ameryki zyskują niezwykłą popularność. Media, zwłaszcza droższa prasa kobieca promuje wizerunek kobiety pracującej, zaradnej, samowystarczalnej. Bizneswoman nie ma czasu na dom, rodzinę, pieluchy i gotowanie. Obraca się w bogatym towarzystwie, jest niezwykle inteligentną i ma silną osobowość. Ta demoniczna kobieta przeraża. Jednak ekskluzywne życie wydaje się pociągające. Dla młodego pokolenia wychowanego na tym wzorcu, kariera jest niezwykle istotna, jeśli nie najważniejsza. Współczesne kobiety mają więc poważny problem w spełnieniu wszystkich swych pragnień, życiu zarówno na forum rodziny i w ferworze pracy. Do tego dochodzą jeszcze bardziej przyziemne zabiegi, pochłaniające dużo czasu, takie jak dbanie o własny wizerunek, zakupy, rozwój. Kobieta jest niczym złapana w pajęczą sieć pragnień, obowiązków i powinności, gdy tylko spróbuje się poderwać w którąś ze stron, inne nitki dotkliwie ranią przypominając o zniewoleniu.

Przyglądając się polskiej kobiecie nie powinniśmy zapomnieć o niezwykle istotniej sprawie, czyli esencji owej kobiecości. Bynajmniej nie chodzi tutaj o anatomiczne różnice pomiędzy płciami, lecz o wewnętrzną, duchową sferę, która odróżnia nas od mężczyzn. Chciałabym jednak zaznaczyć, że posługuję się tu pewnymi uogólnieniami, bo cechą wszystkich reguł są wyjątki. Podstawową „właściwością” kobiety jest to, że zbudowana jest ze skrajności. Łączy w sobie niemożliwe: niezwykłą delikatność i ogromną siłę, piękno i złości, miłość i nienawiść. Jest w pewien sposób próżna, kocha być wielbiona, a swoimi względami darzy tego, który wielbi ją najoryginalniej i najdłużej. Marzy o męskim księciu na silnym rumaku i życiu w pięknym zamku. Nic więc dziwnego, że życie nie zawsze spełnia jej oczekiwania. Często nie potrafiąc poradzić sobie z własnymi problemami zamyka się w sobie wypełniając swój świat rzeczami i doczesnością. Miłość i życie w związku ważniejsze jest dla większości kobiet od spełnienia się w roli matki. Od swojego partnera wymagają ciepła i zrozumienia, odwagi i oparcia. Powoli polki zaczynają się otwierać i mówić o swych potrzebach również tych w sferze seksualnej. Wstyd jednak nie został całkowicie wykorzeniony. Proces ten wciąż przebiega bardzo powoli. I znów z pomoc przychodzą media, które wzorując się na zachodzie, próbują nam uzmysłowić, że sex jest tylko przyjemnością i możemy pracować nad tym by był „wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem”.

W rozwoju duchowym kobiet w Polsce również ważną rolę odgrywa kościół. Jednak jego oddziaływanie w widoczny sposób się zmniejsza, wszak nie jest, aż tak popularny jak telewizja, internet i druk.
Oprócz sfery duchowej, kobiety również niezwykle dużo uwagi poświęcają swojemu wizerunkowi. Nowoczesna pani nie opuści domu bez odpowiedniego makijażu, w źle skompletowanym stroju i w nie niewłaściwej biżuterii. Kupowanie i strojenie to zajęcia za którymi kobiety przepadają. I również w tym względzie podkreślona jest niezwykła różnica pomiędzy światem pań i światem mężczyzn, którzy tej fascynacji nie są w stanie zrozumieć.

Niestety wzór nowoczesnej kobiety nie jest w stanie sprostać duchowym pragnieniom i zawęża się jedynie do sfery życia realnego. Sama praca wszak nie daje spełnienia, a jednoczesna kariera, udane życie rodzinne, własny rozwój i zaspokajanie małych zachcianek nie są do pogodzenia. Kobieta współczesna jest więc rozdarta i zaganiana, nie ma czasu dla siebie i rezygnuje ze swych prawdziwych pragnień.

Kobiety w Polsce stanowią 51,4 proc. społeczeństwa, 8 proc. ma wyższe wykształcenie, stanowią tylko 1/3 osób na kierowniczych stanowiskach w sektorze publicznym, wysokość ich wynagrodzenia wynosi 66-80 proc. pensji mężczyzny, wśród bezrobotnych stanowią większość - 58,5 proc.


W istocie, wszystko co jest powyżej rozpływa się w świetle faktu, że kobieta zawsze będzie nieodgadnioną tajemnicą i jakiekolwiek próby stworzenia modelu kobiecości, pozostają w nieosiągalnej strefie marzeń.


0 komentarze:

Prześlij komentarz