Podróże w poszukiwaniu diabła Bieszczady, Rumunia...


Jakiś czas temu wpadła mi w ręce książka Michała Kruszona Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła, no i jakimś magicznym sposobem, Rumunia nie może wypaść z mojego umysłu. Książka sama w sobie taka sobie:) Niby siedzi w niej diabeł, ale jakoś tak bez pazura, czy tez bez kopytka;) Jadąc stopem do Turcji, zza szyby pojazdów, trochę tej Rumuni zobaczyłam, i jakoś tak chciałoby się tam wybrać, aby powłóczyć się po zamczyskach, urokliwszych zakątkach w rytmie szalenie pięknej ludowej, cygańskiej muzyki. Dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć barwniejszą stronę cygańskiego życia, polecam film Toniego Gatlifa TranSylvania.


Diabeł w Bieszczadch...

Wracając do poszukiwania diabła. Wszystko warto rozpocząć od legendy dotyczącej Biesów i Czadów...


Podczas naszego ostatniego pobytu w Bieszczadach, znaleźliśmy, jak zwykle bardzo dużo aniołów, jednakże przeciwwaga, albo raczej równowaga w osobie diabła, była równie materialnie obecna. Poczynając od Sanockiego muzeum już przy wrotach Bieszczad - na wystawie ikon, oprócz wielu barwnych aniołów, zobaczyliśmy dosyć wyraźną zapowiedź potopu, czy też sadu ostatecznego, a co za tym idzie pięknego korowodu śmierci.

Prawdziwość wierzeń przedstawiona na malowidle, wywołała we mnie lekki dreszcz, sama nie wiem czy niepokoju, a może radości. Cały Sąd Ostateczny - Paruzja, był największym odkryciem w zbiorach muzeum.Ta olbrzymich rozmiarów ikona bez dwóch zdań wywołała mój zachwyt, pomimo iż nie jestem wielką fanką tego rodzaju sztuki. Obecność Lucyfera trzymającego na kolanach Antychrysta to jedyny przejaw realności i grozy prezentowanej wizji. Ogień piekielny wydobywający się z paszczy piekła przywodzi na myśl inny obraz, który przykuł mój wzrok również w sanockim muzeum, na wystawie Mistrza Beksińskiego.Tu już w pełni zagrała moja wyobraźnia, podsuwając myśl, że ten kolor włosów mogła mieć tylko demoniczna Lilith - pierwsza żona Adama.
Same krajobrazy bieszczadzkie i koloryt, nie miał na szczęście nic z diabelskich proweniencji:Gdy tylko droga powiodła nas do ludzi, diabeł nie dał o sobie zapomnieć, przybierając formę drewnianych figurek pomniejszych górskich biesów i czadów, czy rozchichotanych czarownic i demonów, patrzących na nas groźnie lub kpiarsko z ulicznych wystaw i straganów.
Jednak z diabelską działalnością spotkaliśmy się również w małej, opuszczonej cerkwii. Cicho spoczywająca na zakurzonym parapecie ćma, znowu wywołała dreszcz. Tu bardziej przez kontrast, z cichym wnętrzem zapomnianej, starej, skurzonej kapliczki. A może to nie był kontrast, przecież wszystko współgrało ze sobą pięknie i właśnie jakoś tak po bieszczadzku.

Podróżowali
Mariolka i Paweł czyli dwa anielskie biesy...

0 komentarze:

Prześlij komentarz